JÁ VÍM ŽE TED REFERÁTY NEJSOU NUTNÝ ALE KDYBYSTE SE NÁHODOU NUDILY TAK SI NĚJAKÝ PŘEPIŠTE A NECHYSTEJTE SI JE DO PŘÍŠTÍHO ŠKOLNÍHO ROKU :o)
CHCETE NĚJAKÝ TEN REFERÁT?TADY JSOU
Karel IV
Karel IV. Snad nejvzpomínanější panovník, který kdy českým zemím vládl. Narodil se 14. května 1316. Kde přesně není známo, ale patrně na Starém městě pražském kdesi v podhradí, jak uvádí kronikář Petr Žitavský. Byl prvorozeným synem Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny. Původně ho pojmenovali Václav.
Dětství měl vcelku pestré. Již v šesti letech ho jeho otec poslal na francouzský královský dvůr. Zde vládl král Karel IV. Sličný, švagr českého krále Jana Lucemburského. Mladý „Václav“ přijal ve Francii při biřmování jméno Karel. Dostalo se mu zde též skvělého vzdělání a panovnické výchovy. Byl šlechticem, a to nejen na svou dobu, mimořádně schopným a talentovaným. Snad nejvíce se jeho vlohy, nepočítáme-li pozdější politické úspěchy, projevily ve zvládání jazyků. Karel plynně hovořil, ale také psát německy, francouzsky, latinsky, italsky a po návratu do Čech se znovu naučil i česky. Památné a velice často citované je jeho vyznání k rodnému jazyku, které můžeme nalézt v jeho vlastním životopise Vita Caroli: „Když jsme přišli do Čech, nenalezli jsme ani otce, ani matky, ani sester, ani koho známého. Také řeč českou jsme úplně zapomněli, ale později jsme se jí opět naučili, takže jsme mluvili a rozuměli jako jiný Čech.“
Cesta na český trůn a do českých zemí vůbec však nebyla zdaleka tak rychlá a přímá. Nejprve si tehdy teprve patnáctiletý Karel musel prožít italskou anabázi. V letech 1331 až 1334 se pokoušel v severní Itálii hájit zájmy svého otce Jana Lucemburského. Pokus skončil nezdarem. Ještě v témže roce však Karla jeho otec jmenoval do úřadu moravského markraběte. Od této chvíle se již Karel na vládě svého otce významně podílel. Bohužel jeho schopnosti spravovat zemi a řešit politické problémy začali vyvolávat u jeho otce strach, že by ho snad jeho syn mohl s pomocí české šlechty připravit o trůn. Mladý Karel tedy Čechy téměř pravidelně opouštěl byl-li jeho otec Jan Lucemburský v Čechách také.
K usmíření otce syna nakonec přispěli především dvě okolnosti. Za prvé Janovy vleklé zdravotní potíže, které nakonec vyvrcholili jeho oslepnutím. A za druhé, římský císař Ludvík Bavor, jejich odvěký rival, který získal kontrolu na sborem volitelů římského krále.
Král Jan Lucemburský nakonec 11. června 1341 svolává slavnostní zasedání zemského sněmu, kde zasedá šlechta, vysoké duchovenstvo a další významní představitelé Českého království. Zde jim Jan oznámil své rozhodnutí, že jeho nástupcem na českém trůně se stane Karel. Přítomní s tímto návrhem vyslovili souhlas.
Nyní se Karel rozhodl řešit problém s římským králem. S podporou avignonského papežství se mu nakonec podařilo docílit zvolení nového římského krále. Stal se jím 26. listopadu 1346 on, i když na jeho volbě byli přítomni spíše jen druhořadí šlechtici. Také korunovace neproběhla v chrámech vhodných pro tento akt, tedy např. Cáchy nebo Kolín nad Rýnem, ale v Bonnu. Tato města i značné množství šlechticů bylo totiž na straně Ludvíka Bavora a takto Karlovu soupeři vyjadřovali podporu.
Po volbě se mohl král český a římský věnovat poměrům doma, tedy v Českém království. Spojení české koruny a koruny římské se stalo základním článkem jeho koncepce budování českého státu. Český stát považoval za nejcelistvější, hospodářsky nejmocnější a nejstabilnější součást Svaté říše římské. České země se měli stát jádrem rodových držav lucemburské dynastie. Jistý vyvrcholením jeho zájmu o domácí poměry a politiku se staly státoprávní akty z jara 1348: založení vysokého učení (7. dubna, byla to první univerzita ve střední Evropě) a založení Nového Města pražského. Byl také položen základní kámen k novému kamennému mostu přes Vltavu, který měl nahradit starý dřevěný most Juditin. V Praze v té době podle odhadů mělo žít 30 000 až 80 000 obyvatel. České soustátí dostalo pevnou podobu a dostalo název „Země Koruny české“. Pod ně patřilo: Království české, Markrabství moravské, slezské knížectví, později Horní a Dolní Lužice a od roku 1373 Braniborsko. Založení Karlštejna přišlo nedlouho poté. Jak se můžeme dozvědět i v idealizované filmovém zpracování Noci na Karlštejně, byl hrad zbudován „jako pokladnice svatých ostatků, kde chce král o samotě rozjímat a oddávat se křesťanským skutkům pokory a sebezapírání“ kam navíc nesměli ženy. Historicky měl být ale Karlštejn schránkou na uschování českých a říšských korunovačních klenotů. Hrad samotný patří mezi perly středověkého stavitelství a dnes je jedním z nejvyhledávanějších.
Karlovy ambice byli vysoké. Tento panovník však patřil k těm vládcům, kteří je dokázali i naplnit. Počátkem dubna 1355 byl Karel IV. v Římě, Věčném městě, slavnostně korunován na římského císaře, čímž jistě dosáhl vrcholu jeho dobových politických možností. Je samozřejmé, že dosažení tohoto cíle nebylo snadné. Byl to však jeho dlouhodobý cíl.
Roku 1356 Karel IV. vydává dokument nazvaný Zlatá bula pro říši, což se stalo de facto ústavou Svaté říše římské. Ta zůstala v platnosti až do roku 1806. Dokument se zabýval především způsobem volny římského krále.
Je velmi zajímavé sledovat cesty Karla IV. do Itálie. Už od jeho patnácti let jsou tyto cesty vždy spojeny se životní změnou. Nebo lépe řečeno s postupem nahoru na stupínku hierarchie a moci. Tehdy v patnácti letech se po návratu do Českého království stal markrabětem moravským. Druhá cesta pro něj znamenala korunovaci římským císařem, tedy jisté symbolické naplnění ideálního obrazu římského panovníka. Jediní další panovníci 14. století, kteří podnikli „římskou jízdu“ byli Karlův děd Jindřich VII. a Ludvík Bavor. Řím navštívil Karel IV. také proto, aby napomohl návratu papeže do tohoto města. Tento jeho záměr se naplnil až krátce před jeho smrtí.
Základem stability českého soustátí za vlády Karla IV. byla rovnováha hlavních sil, podílejících se na politické moci. Karel určoval směr vnitřní i zahraniční politiky. Zde se zákonitě musel střetávat se zájmy české šlechty. Rozhodl se tedy tomuto pnutí předcházet tím, že schopným příslušníkům vyšší šlechty svěřil důležité úřady a využil jejich touhy po tom, aby se dostali do blízkosti panovníka. Případným pokusům českých pánů o omezení jeho postavení čelil také podporou církve. V té spatřoval určitou protiváhu vůči vyšší šlechtě a také vítaný zdroj vzdělaných úředníků pro rozšířující se správní orgány Království českého, celé Koruny české i Svaté říše římské. Další důležitou složkou pro rovnováhu sil se stala i města, jejichž význam rostl. Je samozřejmé, že ne vše se Karlovi zdařilo. Byl také několikrát nucen udělat ústupky zejména pak vůči českým pánům brzy po založení Pražské univerzity.
Šedesátá léta znamenala mocenskou expanzi do tzv. Nových Čech, neboli do zemí Braniborských a Frank. Karel také koupil strategický hrad Donaustauf. Území Braniborska bylo pro císaře velmi důležité a hodlal pro jeho získání udělat maximum. V idealizovaných představách o Karlu IV. se dnes tvrdí, že válkou nikdy nic nezískal. Není to tak docela pravda. Roku 1371 se braniborský markrabí Oto Braniborský po boku polského krále Kazimíra a uherského krále Ludvíka do sporu s Karlem IV. Ten proti Otovi vytáhl se silnou armádou a donutil jej vzdát se jakýchkoliv nároků na Braniborsko. Za to byla Otovi dána určitá kompenzace např. titul arcikomorníka svaté říše římské. Roku 1373 se tedy završilo letité úsilí Karla IV. o získání země Lucemburků.
V závěru svého života podnikl Karel IV. podnikl spolu se svým nejstarším synem Václavem cestu do Francie. Hovořil zde s králem Karlem V., jak byl se dnes řeklo, rozdělení sfér vlivu v Evropě a také v neposlední řadě o přesídlení papeže z Avignonu zpět do Říma. Bylo také dohodnuta a naplánováno, že polská koruna by měla v budoucnu připadnout Zikmundovi. Poměry se však vyvinuly jinak, a tak Zikmund v roce 1387 neusedl na trůn polský, ale uherský. Nakonec ani problém s přesídlením papeže nebyl vyřešen zrovna nejlépe. Urban VI. sice sídlil v Římě, ale francouzští kardinálové zvolili vzdoropapeže a ten setrvával v Avignonu. Toto rozštěpení neboli schisma papežského úřadu ukončil až později Zikmund.
Pokud jde o literární činnost krále českého a císaře římského Karla IV., pak je třeba zmínit jeho vlastní životopis Vita Caroli. Popisuje v něm svůj život až do roku 1340. Dalším jeho dílem je Život sv. Václava. Následují různé spisy náboženského a právního charakteru. Také stojí za zmínku jeho podpora dějepisectví. Jednak ve snaze oslavit svou vlastní vládu, ale také její přemyslovské kořeny.
Karel IV., syn Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny, král český a císař římský, zemřel 29. listopadu 1378 na zápal plic. Při slavnostní pohřební řeči, pronesené vzdělancem Vojtěchem Raňkovým z Ježova, byl nazván „Otcem vlasti“. Pan Vojtěch řekl také toto: „Smrti sice želeti musí všichni věrní a oplakávati vůbec všichni, nám však z Království českého tím tíže jest ji snášeti, tím trpčeji nad ní naříkati, čím více se mezi bouřlivými hrozícím nám válek příboji a hlomozem bojíme, že loď naše, tj. Čechie, od nepřátel pravděpodobně bude zmítána, zbaveni jsouce tak velikého veslaře a od takového kormidelníka opuštěni, věrného utěšitele ztrativše a dosud do přístavu pokoje vánky do plachet našich dujícími, jak jsme doufali, nedovedeni a nedohnáni.“ Věta věru prorocká. Je tedy zřejmé, že jeho významu si byli velmi dobře vědomi již jeho současníci. České země totiž za jeho vlády prožívali nebývalý všestranný rozvoj a to kulturní, umělecký i hospodářský. Pohřben je tento náš snad největší panovník v královské hrobce v chrámu sv. Víta na Pražském hradě, kterou nechal sám zhotovit.
Zvuk
Jako
energie
Zvuk je formou energie, která pochází
z kmitání, například kytarových strun,
lidských hlasivek nebo plátku v náústku
saxofonu. Kmity vytvářejí v molekulách vzduchu
vlny střídavě vysokého tlaku (zhuštění) a
nízkého tlaku (zředění). Akustické vlny
se šíří od zdroje všemi směry, a to v suchém
vzduchu rychlostí 334 m/s. Šíří se i v jiných
prostředích, např. ve vodě a v pevných látkách,
a čím je prostředí hustší, tím se šíří
rychleji. Pokud neexistuje medium, které by je mohlo přenášet,
zvukové vlny se šířit nemohou. Vakuem se zvuk
nepřenáší.
Stejně jako ostatní formy
vlnového pohybu, má i zvuk vlnovou délku –
vzdálenost mezi vrcholy následujících
vln. Počet vln vzniklých za sekundu představuje frekvenci
zvuku, která má hodnotu mezi 20 a 20 000 hertz (cyklů
za sekundu), což je rozsah slyšitelný pro lidi. Frekvence
čistého tónu udává jeho výšku.
Amplituda zvukové vlny označuje odchylku od střední
polohy a udává intenzitu zvuku.
Intenzita není
totéž co hlasitost, protože ta závisí také
na frekvenci zvuku. Hlasitost udává množství
akustické energie, která prochází danou
oblastí za 1 sekundu. Měří se v decibelech.
Vznik
zvuku
Zvuk vzniká vibracemi - od hluku motoru a automobilu
až pohvízdání průvanu skrze okno. Hudební
nástroje tuto skutečnost využívají. V bicích
nástrojích, jako je buben nebo činel, kmitá
plastická kůže nebo tenká vrstva kovu a při úderu
tak vzniká zvuk. V houslích a podobných
strunných nástrojích zvuk vzniká
udržováním kmitů strun smyčcem. Tělo houslí
nebo kytary působí jako rezonátor, chvěje se se
stejnou frekvencí, jako je základní tón
vytvořený strunou, a tak jej zesiluje. Tvar těla zajišťuje,
že nástroj rezonuje na většině frekvencí ve svém
rozsahu.
Výška (frekvence) zvuku kmitající
struny závisí na třech jejích vlastnostech –
tloušťce, délce a mechanickém napětí. Struna,
která je silná, dlouhá nebo povolená,
vytváří nižší zvuk než struna, která
je silná, tenká či napjatá. Vysoké tóny
na kytaře nebo houslích se hrají na tenčích
strunách. K dosažení ještě vyšších tónů
stlačuje kytarista nebo houslista struny na hmatníku, a tak
je zkracuje. Změna tónu s napětím je jasně patrná,
když hráč strunný nástroj ladí tak, že
zvyšuje nebo snižuje napětí strun.
Zvuk z flétny,
trubky či jiného dechového nástroje pochází
od kmitajícího sloupce vzduchu. Ve vzduchu vzniká
„stojatá vlna“ se střídavými uzly (kde se
vzduch nehýbe) a kmitnami (body největší výchylky).
Vyšší tóny vznikají silnějším
fouknutím, čímž vznikají stojaté vlny s
větším počtem uzlů. Stejně tak může hráč odkrýt
otvory nebo stlačit klapky, čímž vibrující
vzduchový sloupec zkracuje.
Když zvukové vlny
narazí na přepážku, odrazí se. Ve velmi velké
místnosti či sále, např. v katedrále, se zvuk
odráží od stěn a stropu. Důsledkem toho je dozvuk,
kdy posluchač slyší tentýž zvuk v několika lehce
oddělených okamžicích v závislosti na tom, jak
daleko se zvuk při odrazech šířil. Koncertní sály
jsou stavěné speciálně s použitím povrchů,
které zvuk absorbují, aby tak dozvuk minimalizovaly a
každý z posluchačů slyšel zvuk v témže
okamžiku.
Pokud je odrážející povrch velký
a vzdálenější než zhruba 30 m od zdroje zvuku, odraz
je vnímán jako ozvěna. U malé překážky
nebo na okraji budovy se akustické vlny pouze ohnou a tento
proces se nazývá difrakce. Tento jev vysvětluje, jak
se zvuk může šířit i za rohy. Směr šíření
akustických vln se také mění, když přechází
z jednoho prostředí do jiného s rozdílnou
hustotou. Tento jev je známý jako refrakce nebo lom.
Masožravé
rostliny
Proč jsou masožravé?
Masožravost
se u rostlin vytvořila jako adaptace na prostředí velice
chudé na živiny.Proto se s masožravými rostlinami
setkáváme především na těch nejchudších
půdách-na rašeliništích,vřesovištích,na
mokvavých skalách či v tropických
pralesích.Vyvinula se nezávisle u několika skupin
rostlin,ale typ pastí i způsob lovu jsou u všech velice
podobné.
Abychom mohli říct,že je rostlina
masožravá,musíme zjistit,zda je schopná
přilákat,ulovit a využít kořist.Na první
pohled je to jednoduché:je jasné,že taková
borovice masožravá není,přestože na její
pryskyřici se čas od času přilepí moucha či jiný
hmyz.Jednak se na ni přilepí náhodou,jednak víme,že
borovice není schopna využít hmyzí tělíčko
pro svou výživu.Komplikovanější je situace např.u
jihoafrické roriduly.Ta na své lepkavé listy
uloví množství hmyzu.Když listy uschnou,spadnou i s
nalepenými zbytky na zem a významě tak obohatí
substrát o živiny.
Podobné je to u některých
bromélií.Do nálevky tvořené růžicí
listů občas spadne hmyz,utopí se a pomocí bakterií
se rozloží.A volné živiny rozpuštěné ve vodě
v nálevce již rostlina využívat dovede.Ale protože
do nálevky padá i suché listí a prach,o
pravé masožravosti mluvit nelze.Pouze dva druhy,Brocchinia
reducta a Catopsis berteroniana,se považují za pravé
masožravky.Dovedou nápadnou vůní tekutiny nejen
přilákat dostatečné množství hmyzu,ale díky
stavbě růžice mu i zabránit v útěku.Na listech je
totiž pruh tvořený voskovitou odlupčivou
kutikulou(pokožkou),která funguje jako skluzavka.A v dolní
části listů jsou žlázky přizpůsobené pro
příjem živin.
Pasivní lovci
Některé
masožravé rostliny trpělivě čekají,až sehmyz sám
dostaví,a nijak aktivně se o jeho ulovení
nesnaží.Známe dva typy těchto tzv.pasivních
pastí.Anatomicky nejjednodušší jsou lepkavé
listy.Na listech vyrrůstají chlupy ddvou typů:jednak
tzv.tentakule-chlupy produkující lepkavý sliz-a
jednak žláznaté chlupy,které vylučují
trávicí enzymy.Tento typ pasti známe u
rosnatek(r.Drosera),rosnolistu(Drosophyllum),u rodu Byblis a u
tučnic(r.Pinguicula).
K této skupině patří
např.nejmohutnější evropská masožravá
rostlina,rosnolist lusitánský(Drosophyllum
lusitanicum),který je doma ve Španělsku a Portugalsku na
světlých,vlhkých pískovcových
skalách.
Jeho lodyha dosahuje délky až kolem půl
metru a čárkovité listy mohou být až 20cm
dlouhé.
Rosnolistu se podobají tři australské
druhy rodu Byblis.Jednoletý Byblis liniflora roste ve
vysychavých močálech přivodních tocích
na extrémě chudých půdách.Poměrně snadno se
pěstuje,takže se často objevuje v botanických
sbírkách.Byblis gigantea je mnohem vzácnější
- dokonce je i mezinárodně chráněný úmluvou
CITES.Roste na písčinách a bezlesých mokřinách
v jihozápadní Austrálii.Tento vytrvalý,ve
spodní části dřevnatějící polokeř
přečkává období letního sucha v
klidovém stavu.Časté požáry buše přežívají
semena,která oheň naopak vyprovokuje ke klíčení.
Dlouhé
niťovité listy výše jmenovaných druhů(a
některých rosnatek)vytvářejí hustou
propletenou síť.Tím vzniká poměrně dlouhá
dráha,která vysiluje menší kořist,jež se
marně snaží osvobodit.Současně vytvářejí
rozsáhlou plochu,na kterou se snáze přilepí i
křídla větší kořisti.
Pestrý svět
rosnatek
Vůbec nejznámějšími masožravkami s
pasivními pastmi jsou rosnatky(Drosera prolifera).Rostou asi
ve 130 druzích po celém světě.Kořist,kterou lákají
červeně zbarvené,lesklé tentakule(lepkavé
chlupy),se na list přilepí a udusí.Lep jí totiž
zalepí dýchací ottvory.List pak začne vyměšovat
trávicí enzymy.U některých druhů rosnatek se
dokonce začnou za několik minut ohýbat tentakule směrem ke
kořisti a list se prohne,aby trávicí tekutina
neunikla,někdy se kolem kořisti dokonce i pomalu ovine.
Rosnatky
se zabydlely v mnoha biotopech po celém světě,a proto se
jedná o velice různorodou skupinu s různými
přizpůsobeními svému životnímu
prostředí.Například druhy rostoucí v oblastech
s chladnými zimami(k nim patří i naše
rosnatky)přezimují ve formě pupenů.Rosnatky z oblastí
s periodickým suchem(v Austrálii a jižní
Africe)vytvářejí hlízy.Miniaturní
rosnatky z jihovýchodní Austrálie,jejichž
růžice mají průměr kolem 1cm,zase vytvářejí
na začátku vegetace rozmnožovací pupeny(gemy),s
jejichž pomocí se kolonie rychle rozrůstají a na
příhodných stanovištích vytvářejí
husté koberce.
Tučnice nejsou vždy tučné
Druhou
vývojovou skupinou lapající hmyz pomocí
lepkavých listů jsou tučnice(Pinguicula gina).Mají
dvě vývojová centra-v Evropě a Mexiku.
Nepříznivá
období přečkávají tučnice z mírného
pásma pomocí pupenů,v subtropech a tropech vytvářejí
zahuštěné růžice většího množství
listů,které jsou masitější a slouží jako
zásobárna vody.Tyto listy však nebývají
masožravé.Tučnice často rostou na substrátech,které
jsou pro ostatní rostliny jedovaté:na vlhkých
sádrovcích(např.tučnice sádrovcová-Pinguicula
gipsicola)či ,,živých"travertinech(např.i naše
tučnice obecná).
Láčky,konvice a další
Druhý
typ pasivních pastí,tzv.konvicovité,se vytvořil
nezávisle na sobě u tří skupin:u amerických
špirlic a jejich příbuzných,v tropechStarého
světa vznikl u
láčkovek a v Austrálii u
láčkovice.Přestože se jedná o nepříbuzné
skupiny,jejich lapací orgány jsou si nápadně
podobné jak zbarvením a tvarem,tak i přítomností
víčka,které při dešti funguje jako deštník a
brání ředění obsahu láčky dešťovými
kapkami.Pasti jsou velice účinné a rostliny do nich
mohou ulovit i menší obratlovce.V Austrálii roste
jediný druh masožravky s konvicovitou pastí -
láčkovice(Cephalotus follicularis).Jejím domovem je
nevelké území v jihozápadní části
kontinentu.A protože vyžaduje velice vlhké a mírné
klima,neroste dál než 16km od moře.Z oddenku vyrůstají
růžice listů a po obvodu růžice se vytvářejí
vakovité,asi 5cm velké láčky.
Špirlice(Sarracenia
purpurea)rostou v močálech na východě Severní
Ameriky od oblasti Velkých jezer(zde rostoucí špirlice
vydrží i naše zimy)až po Floridu.Na příhodných
stanovištích vytvářejí(či spíše
vytvářely,protože jsou stále vzácnější)rozsáhlé
porosty.Hmyz je do pastí váben pomocí
žlázek,které vylučují nektar,
nápadnou
barvou i vůní obsahu láčky.Lištovité křídlo
a tvar víčka ho nasměrují do konvice.Zóna
produkující nektar postupně přechází v
zónu se štětinovitými buňkami ohnutými dolů
tak,že hmyzu brání vylézt vzhůru.V této
části láčky se nacházejí i žlázy
produkující trávící enzymy.Dno
konvice pak je přizpůsobené pro vstřebání
živin.
Další americká masožravka vybavená
láčkou,Darlingtonia kalifornská roste v Kalifornii na
prameništích a podél horských potoků,a
poslední,primitivní rod Heliamfora,na stolových
horách ve Venezuele.Darlingtonia a heliamfory nevytvářejí
trávicí enzymy a trávení u nich zajišťují
symbiotické mikroorganismy.
Nejslavnější
konvice
Nejznámější masožravky -
láčkovky(r.Nepenthes) - jsou většinou liány,epifytní
rostliny,vzácněji i keře,rostoucí asi ve 180 druzích
ve vlhkých tropických pralesích jihovýchodní
Asie,na Madagaskaru a severu Austrálie.Jsou to současně i
nejrobusnější masožravky,některé druhy mohou být
až 20 m dlouhé.Jako past slouží přeměněná
část listu - láčka -,která je úponkou
spojená s lupenitou,asimilační
(tedy zelenou) částí
listu.Hrdlo láčky je rýhované a směrem dovnitř
kluzké.Na jeho okraji jsou nektarové žlázky,které
spolu s výraznou červenou barvou láčky lákají
hmyz.Ten po dosednutí na okraj láčky uklouzne a spadne
na dno,kde se utopí ve vazké trávicí
tekutině.V útěku mu brání i odlupčivá
vosková vrstva na stěně.Vůbec největšími láčkami
je vybaven druh Nepenthes rajah z Bornea,jeho láčky jsou
až
40 cm dlouhé,s průměrem hrdla kolem 10 cm.
Aktivní
pasti
Rostliny vybavené aktivními pastmi dokáží
reagovat na přítomnost kořisti.
Za nejúspěšnější
lovce mezi rostlinami můžeme jednoznačně považovat
bublinatky,
jedna rostlina může mít i kolem pěti tisíc
pastí a každá past je použitelná až
desetkrát.Nejrozšířenější rod masožravek
tohoto typu jsou bublinatky(Utricularia),se kterými se můžeme
setkat na celém světě.Některé z nich patří
mezi typické vodní rostliny jezer,rybníků,rašelinných
tůněk,jiné osídlují povrch mokrých
humózních půd,vlhkých skal či polštáře
mechů.Další druhy rostou jako epifyty na stromech tropických
pralesů a svými nápadnými květy a tuhými
listy připomínají některé orchideje.Několik
druhů roste pouze ve vodě a v nálevkách bromélií.Typ
kořisti závisí na prostředí,v němž
bublinatka žije.
Kořistí vodních
bublinatek(několik druhů žije i u nás)je především
drobný vodní plankton - buchanky,perloočky,vzácně
i rybí plůdek.Bublinatky,jejichž pasti jsou v půdě,loví
drobný hmyz,roztoče a červy.Vlastní pastí je
měchýřek velký asi 1-5mm.Rostlina odčerpává
z měchýřku vodu,takže se jeho pružné stěny
prohýbají a uvnitř vzniká podtlak.Kořist,která
je k měchýřku přivábena pomocí slizových
žláz či náhodou pluje okolo,zavadí o citlivé
chlupy.Tím se prudce otevře záklopka uzavírající
měchýřek a kořist je s proudem vody přímo
,,vcucnuta"do pasti a poté strávena.Pasti
pozemních a epifytických forem pracují na
stejném principu,
využívají totiž
vodu,která je přístupná v půdních
kapilárách.Bublinatky jsou,ač to není na první
pohled zřejmé,příbuzné s tučnicemi.Příbuzenský
vztah prozradí až nápadné žluté či
fialové květy.
Další dva druhy čeledi
Lentibulariaceae jsou málo známé,i když velice
zajímavé.V jižní Austrálii rostou
jednoleté miniaturní měchýřnatky(Polypompholyx)s
pastmi podobnými bublinatkám.Rod Genlisea se vyskytuje
v Brazílii a západní tropické
Africe.Pasti genlisejí jsou na přechodu mezi aktivními
a pasivními.Část listů se přeměnila v tzv.kořenové
listy,které jsou v půdě a slouží jako pasti.Skládají
se z měchýřku,v němž probíhá vlastní
trávení,z krčku,který je vystlán tuhými
chlupy obrácenými k měchýřku,které
brání kořisti lézt na opačnou stranu,a dvou
šroubovitých ramen,která navádějí
kořist do krčku.Podle některých autorů v měchýřku
vzniká podtlak,a proto rostlina kořist také pomalu
nasává.Délka pastí dosahuje několika
centimetrů.
Sklopec,z něhož není úniku
Naše
představy o masožravosti rostlin snad nejdokonaleji splňuje
mucholapka podivná(Dionea muscipula-příbuzná
rosnatek)z východu Severní Ameriky.Nemusíme mít
ani moc fantazie,abychom si její list představili jako
otevřenou zubatou tlamu.Hmyz,který je přiváben
nektarovými žlázkami či jen náhodou přistane
na listu,zavadí o citlivé chloupky.Ty podle typu
dráždění bezpečně rozeznají,zda se jedná
o hmyz nebo jen o kapky deště.Pokud se jedná o neopatrný
hmyz,spustí se mechanizmus podobný nervovému
vzruchu u živočichů a list se rychle sevře.Oběť tak uvězní
mezi tuhými chlupy na okraji listové čepele jako v
kleci.Podobně fungují i pasti vodní rostliny
aldrovandky měchýřkaté(Aldrovanda vesiculosa).
Komentáře
Přehled komentářů
máš to tu wostrý ! hezký moc se mi to líbí!
a nedala bys sem ještě něco??
(holka co chce více refošů, 21. 5. 2008 15:33)dala bys sem ještě nějaký refoše?? Ale moc se mi nelíbí že je máš zkopčenýýý....
debile
(kkeekkeellee, 31. 5. 2007 6:43)
jako co si to sem sereš, když to máš okopírovaný já takovíhle lidi nesnášim CCCCC jakobysis je nemohla udělat sama CCCCC ty vole lidi vona se chlubí cizím peřím chachachacha
:-P
ahojky
(Kytička, 31. 5. 2007 6:27)Ahojky ty referaty jsou nádherné a zajímavé, ale mrzí mě, že jich tu nemáš více.
gutte
(lenka, 2. 7. 2008 19:26)